بگذارید این بار من تروریست باشم.

ساخت وبلاگ
چکیده : ⭕️⭕️🌺@rwangemagtbzmed ⭕️🌺 🌺 نشریەے دانشجویـے روانگە ــــــــــــــــــــــــــــــــــ 🌹#بگذ... با عنوان : بگذارید این بار من تروریست باشم. بخوانید :

⭕️⭕️🌺@rwangemagtbzmed

⭕️🌺

🌺

نشریەے دانشجویـے روانگە

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

🌹#بگذارید_این_بار_من_ تروریست_باشم!!(1)

نویسندە: ایوب محمدنژاد

مدیرمسئول مجلە‌ی کوردی فارسی روانگە

 در دانشگاە علوم پزشکی تبریز

مسئلە‌ے شهید شدن جمعی از انسان‌های بیگناە در تهرانِ پایتخت، طی اقدامی برنامه‌ریزی شده توسط اعضای گروهک تروریستی داعش؛ فرصتی برای ابراز تاسف‌های معمولا فرمالیته،(از آن جهت که نه از این حوادث درس می‌گیریم و نه اقدامی جدی توسط دولت ـ ملت، انجام می‌گیرد)، همگام با کامنت‌های بی‌اساس و توهین‌های قومیتی، ایجاد نمود،سال‌هاست در کشور ما مرگ‌ انسان‌ها، مرداب‌ها، رودها، کوه‌ها، دشت‌ها و...  قومیتی شده، و باران نفرین کردن و مرگ بر این و مرگ بر آن از سر و رویمان می‌بارد.

در این چند سال اخیر کامنت‌های معروف ایرانیان در پیج‌های جهانی و صفحات مجازی که هیچ نویسنده، بازیگر، بازیکن و... را امان نداده این بار به کمک کج‌نویسی برخی از سایت‌های رسمی و متزلزل کشور؛ بعد از پخش کلیپی با زبان کوردی از طرف داعش، با فحش‌های قومیتی، کوردها را آماج حملاتشان قرار دادند،  کاربران کورد زبان هم سعی در خنثی کردن و دروغ جلوه دادن این مسئله با هشتک‌هایی چون، کوردها تروریست نیستند؛ داشتند،

شخصیت‌های برجسته‌ی هنری، فرهنگی هم، در حمایت از کوردها، صفحات شخصی خود را با عکس‌ها کوردی و نوشتەهایی در باب کوردها و کوردستان، مزین نمودند. ( آش نخورده و دهن سوخته، چه خنده‌دار بود که می‌بایستی به هم‌میهنان گرانقدر، اثبات می‌نمودیم که تروریست بودن ربطی به نژاد، مذهب و قومیت ندارد)هدف این نوشتار ساده، بررسی سطحی مسائل مربوط به جنگ و علل و پیامد‌های آن، خواهد بود.

کلید واژه:

تروریسم، جنگ، مرگ، کورد، انسان، 

مرگ هر انسانی، مسئلە‌ای عمیقا دردناک است، دردناک از آن خاطر که کسانی هستند که با از دست دادن عزیزانشان چه به وسیله‌ی مرگ طبیعی یا در پی جنگ و یا مسائل ناخواسته، سخت دچار بحران روحی روانی شده و برای مدتی گاها برای چندین سال دچار شکی عجیب، عظیم و غیرقابل انکار می‌شوند، مرگ‌ انسان‌ها علی‌‌الخصوص انسان‌های عادی و مردم مدنی بنابر آنچه که ذیلا عرض می‌شود.زودتر از آنچه خدا مقرر فرموده فرا می‌رسد.

مرگ، مرگ است. کشتن و خون ریختن دردناک است، چه کشتار کولبران باشد چه زیر آوار ماندن کارگران معدن و چه کشتارهای حاصل از جنگ و عملیات‌هایی که جنگ کور خوانده می‌شود.

اینجا حرف از مرگیست که نتیجه‌ی جنگ و درگیری می‌باشد یعنی همان مرگ زودرس،ریچارد ارت اسملی برنده‌ی جایزه نوبل؛ جنگ را به عنوان ششمین معضل جامعه‌ی بشری از میان ده معضلی که جامعه را طی پنجاه سال آینده تهدید می‌کند، معرفی کرده است، جنگ معمولا به نزاع بین یک دو یا چند طرف سر مسئله‌ای، عقیده‌ای و یا... می‌گویند.(تعاریف دقیق‌تر و عمیق‌تر بسیاری وجود دارد که در حوصله‌ی این نوشتار نمی‌‌گنجد)اساس جنگ بر پایه‌ی ایدئولوژیی عمیق می‌باشد، در جنگ، معمولا سیاستمداران و رهبران یک تفکر، فرقه، مذهب یا... روی حساس‌ترین نقاط روحی و اعتقادی مردم عادی اثر گذاشته و آن‌ها را تحریک و آماده‌ی جنگیدن و جان دادن می‌کنند، برای نمونه، یک رهبر دینی، با احساسات مذهبی مردم عادی بازی می‌کند، عمیقا می‌پندارد این مسائل بهترین راه شوراندن مردم برای کشته شدن (چه طی دفاع یا حمله ) می‌باشد و در این زمینه نمونه‌های بارزی در جهان وجود دارد.

شاید بهترین گفته پیرامون عرائض بنده در این باب، این جمله‌ی معروف باشد که می‌گوید: دنیا عبارت است از جنگیدن یک یا چند نفر که یکدیگر را نمی‌شناسند و می‌جنگند برای یک یا چند نفر که همدیگر را می‌شناسند و هیچ وقت با هم نمی‌جنگند. پس همیشه در نظر داشته‌ باشیم، انسان‌های دو طرف جنگ که کشته می‌شوند سربازان تحت امری هستند که مجبور به جان دادن و جان گرفتن هستند هر دو سوی میدان آدم‌های بیگناهی هستند که شاید دختری، زنی، فرزندی، چشم به انتظار بازگشتشان باشد.در قسمتی از کتاب آخرین انار دنیای بختیار علی می‌خوانیم: « جنگ، رنج‌های زیادی در پی دارد حتی اگر جنگ بر ضد بدی‌ها هم باشد، رنج‌های دنیا را زیادتر می‌کند‌. حتی اگر برای اجرای عدالت هم باشد دست آخر دنیا را از غم و بی‌عدالتی پر می‌کند...».  این گفته هم شاید اوج تنفر و بیزاری نویسنده و هم فکرانش راجب به جنگ و کشتار و خونریزی را به خوبی بیان کند.

تاریخ ننگین زندگی بشری پر است از جنگ‌های متعدد وحشت و کشتارهای فجیع، و گواە این مسئلە، مرگ ملیون‌ها انسان بی‌گناه کشته شده در جنگ است، جامعە‌ی انسانی روی آرامش و آسایش و مرگ طبیعی و به موقع بسیار کم به خود دیده است، 

گل ننگین این سبد؛ جنگ‌های جهانی اول و دوم می‌باشد.جنگ جهانی اول، از برجسته‌ترین رخدادهای تاریخ بشر است کە از ماە اوت۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱٨ رخ داد، در این جنگ کشتار غیرنظامیان بی‌سابقه بود، پیش از پیروزی متفقین نزدیک به ده ملیون تن کشته شدند.

جنگ جهانی دوم که از سپتامبر سال۱۹۳۹ تا سپتامبر ۱۹۴۵ روی داد بسیاری از کشورهای دنیا رادرگیر جنگ کرد، بیشتر از صد ملیون انسان با جنگ دست و پنجه نرم می‌کردند که در این میان بیشتر از ۷۰ میلیون انسان کشته شدند، حوادث کشتار جمعی از جمله هولوکاست، بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی و... در این جنگ درگرفت؛این آمار خونین‌ترین درگیری انسان در طول تاریخ است گذشته از جنگ‌های جهانی، هزاران هزار جنگ و قتل عام و درگیری دیگر را می‌توان مثال زد.

مسلمانان برای رسیدن به ایدئولوژی خودشان جنگیدند، خون ریختند و جان دادند و جان ستاندند

مسیحی‌ها برای رسیدن به ایدئولوژی خود جان دادند و جان هم ستاندند، یهودی‌ها، بودایی‌ها و همه‌ی ادیان و مذاهب به گواه تاریخ درگیر جنگ بودند،

تمام اقوام موجود در دنیا، درگیر جنگ بودند و جان گرفتند و جان دادن،کشتار و جنوساید یک و نیم ملیون ارمنی توسط ترک‌های عثمانی، کشتار درسیم توسط دولت ترکیه، کشتار هزاران کورد توسط اعراب، قتل و غارت مغول‌ها، کشتار بیرحمانە‌ی ارتش هیتلر، جهانگشایی و غارت کشورها و شهرهایی توسط پادشاهان پارسی، کشتار مردم بیگناهی توسط گروهک عمدتا فارسی زبان مجاهدین خلق و اعدام‌ شدن اعضای همین گروە در سال ۶۷ و نمونه‌های بسیاری دیگر، نشان می‌دهد که همه‌ی انسان‌ها با هر رنگ و نژادی دسته‌گلی به آب داده‌اند، و این مهم بر کسی پوشیده نیست، پس بولد کردن و تابلو جلوه دادن تروریست بودن یک قوم،کارب عمیقا احمقانه است.مسئله‌ی تروریسم

تِروریسم یا تروریزم که در فارسی از آن با عنوان وحشت‌افکنی، دهشت‌افکنی یا هراس‌افکنی نام برده شده‌است، به استفاده از خشونت و یا تهدید به استفاده از خشونت برای دستیابی به اهداف سیاسی، مذهبی، و یا ایدئولوژیکی گفته می‌شود. چنانچه در جنگی علیه غیر جنگجویان مانند شهروندان عادی، نیروهای بی‌طرف، و یا اسیران جنگی بکار گرفته شده باشد جنایت جنگی به حساب می‌آید.در این جنایت هم کە معمولا توسط گروه‌های چریکی و حملات جسته و گریخته و معمولا تلافی جویانه بوقوع می‌پیوند، اوج وقاحت و بی‌رحمی انسان را طول تاریخ نشان داده است.

حمله‌ی داعش به تهران نگران کننده است.

این یک هشدار جدیست، خب طبیعتا واکاوی این مسئله و یا حتی جنگ‌های چریکی با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب کاری، امری منطقی و عادی به نظر می‌رسد:

 ـ جنگ برای دفاع از ایدئولوژی،

 ـ نبود ساختارهای دمکراتیک در داخل چهارچوب یک کشور، دولت، یا سرزمین

ـ نبود رسانه‌ی مستقل و احزب مستقل، برای تحقق خواسته‌های همه‌ی اقشار جامعه، 

ـ عدم وجود اتحادیه‌های صنفی، 

ـ بها ندادن به زبان و مذهب اقوام،ـ کارساز نبودن مذاکره و گفتگو،(ترور شخصیت‌های طرف مقابل حین گفتگو) راهی جز مبارزه چریکی و جنگ مسلحانه، برای اقشاری که از هر کدام از حقوق شهروندی خود، محرومند؛ باقی نمی‌گذارد.

برای جامعه‌ی خودمان باید نگران باشیم.

آیا از خود پرسیده‌ایم؛ ۳٨ سال است چند ساعت از برنامه‌ها صدا و سیما به گفتمان اهل سنت اختصاص داده شده است؟ (این محدودیت‌هاست که چنین کنش‌ها و اعمال تروریستی را می‌سازد).بهائیان را از دانشگاه‌ها اخراج می‌کنیم بعد شعار وطنم پاره‌ی تنم سر می‌دهیم، انتظار هم داریم که عرق ملی داشته باشند؟؟

 برای بازتاب خواسته‌های مردم اقوام در ایران چه کرده‌ایم؟ برای احقاق حقوق کارگران چه کرده‌ایم؟

چرا باید مردم جامعه‌ی ما هر روز برای دست‌یافتن به اساسی‌ترین و ابتدائی‌ترین حق و حقوق خود، کمپین تشکیل بدهند؟؟برای زبان مادری اقوام چه کرده‌ایم؟ این مسائل ساده و شوخی بردار نیست، بنگلادش سر مسئله‌ی زبان مادری از پاکستان جدا شد و استقلال پیدا کرد، نبود توسعه، سرمایه‌گزار، تبعیض مذهبی و نژادی، شهروند درجه دو و سه بودن، و بسیاری از مسائل دیگر، حاصل تصمیمات غلط مسئولان کشورهاست که دیر یا زود باعث کشته شدن مردم بیگناه و در عزا ماندنمان می‌شود. کشته شدن هر روزه‌ی شهروندان با ماشین‌های فوق ایمن ایران‌خودرو!!،

سهل انگاری‌های شرکت‌های حمل و نقل، بی‌اهمیت جلوه دادن مسائل اجتماعی کشور از طلاق و فقر و فحشا گرفته تا کوچکترین مسائل، ضرر و زیانشان در طول روز با کارها و کشتارهای داعش برابری می‌کند و همراستا با آن خود باعث بروز حملات و درگیری‌های چریکی، چه با نام داعش یا گروهکی دیگر می‌گردد.

نتیجه:

در این نوشتار سعی نمودم خیلی ساده و خلاصه عرض کنم جنگ، جنگ است، ننگین است و انسان را به قهقرا می‌کشاند تمام معادلات انسانیت را بر هم می‌زند و هیچ ربطی به نژاد و قوم و مذهب ندارد، همه‌ی اقوام جهان درگیر جنگ بودند جنگیدند خون دادند و خون ریختند

کوردها با توجه به موقعیت جغرافیایشان، شاید بیشتر از هر قومی سر این مسائل کشته دادند و متوسل به جنگ‌های چریکی هم شدند، 

اگر حساب عدالت است، بگذارید من هم چون شما تروریست باشم. مانند تمام  نژادها؛ فارس‌ها، ترک‌ها، انگلیسی‌ها، عرب‌ها، شرق، غرب، بالا،

پایین، مردها، سکولارها، سرمایه‌داران، مسئولان بی وجدان، و.... 

الان باور دارید که تنها من تروریست نیستم؟؟ 

التماس تفکر

🌺

⭕️🌺

⭕️⭕️🌺@Rwangemagtbzmed

بگذارید,تروریست,...
نویسنده : بازدید : 16 تاريخ : جمعه 26 آبان 1396 ساعت: 17:08